ميكرودرم

حال كه پيشرفت هاي علمي و فني بسياري از روياهاي انسان تنوع طلب اين روزگار را دست يافتني كرده، آرزوي جوان ماندن و حفظ جاودانه زيبايي و طراوت و جذابيت چندان هم آرزوي بزرگي نيست. همين روياي طلايي است كه افراد و بخصوص زنان را به انجام انواع عمل هاي زيبايي و جراحي از تزريق ژل و بوتوكس و پروتز تا ميكرودرم و… تشويق ميكند. ميكرودرم آبريژن (microderm abrasion) كه يكي از روش هاي متداول در جراحي هاي پوست است؛ نخستين بار در سال 1985 در كشور ايتاليا انجام شد. سپس در بيشتر كشورهاي اروپايي و امريكايی به عنوان “جوانسازي بدون عارضه” معروف شد. حدود ده سال است كه اين روش در ايران نيز مرسوم شده است.

میکرودرم ابریژن واقعاً پوست را جوان میکند؟

چند روز دیگر جشن ازدواج‌تان است ولی از اینکه پوست شما طراوت و شادابی لازم را ندارد نگرانید! بهتر است خیلی روی ماسک های زیبایی که قرار است در آرایشگاه روی پوستتان بماندراکتفا نکنید.ما پیشنهاد بهتری  برای شما داریم و آن سر زدن به یک کیلینیک زیبایی و  انجام میکرودرم ابریژن توسط یک پزشک حاذق میباشد.با این روش می‌توانید پیش از مهمانی با یک میکرودرم ابریژن و ملایم صاحب پوستی روشن و کشیده شده  باشید و بلافاصله در مجالس شرکت کنید. این روزها بسیاری از خانم ها و آقایان به کلینیک های پوست می روند تا درمانی به نام میکرودرم ابریژن را انجام دهد خیلی اعتقاد دارند که با این سایش ها سطح پوست شان بسیار شاداب تر شفاف‌تر و زنده تر خواهد شد و احساس می‌کند پوستشان نفس می کشد.

(درمراکز زیبایی سروتونین میتوانید باخیال اسوده و راحت این حس لطافت و شادابی بر روی پوست خودرا تجربه کنید.)

 

ميكرودرم چيست و با چه مكانيزمي انجام مي شود؟

درروش”ميکرودرم آبريژن”(microdermabrasion) با استفاده از دستگاهي خاص كه در واقع يك دستگاه فيزيکي، شيميايي است، نوعي كريستال بسيار ظريف از جنس اكسيد آلومينيوم با فشار تنظيم شدهاي مماس با سطح پوست قرار ميگيرد و تراش بسيار سطحي در لايه هاي فوقاني سطحي و شاخي پوست ايجاد ميكند. سپس، يك مکش روي پوست انجام ميشود كه موجب جمع شدن كريستالها از سطح پوست و همچنين بهتر شدن جريان خون رساني به منطقه، و فعال شدن سلولهاي فيبروبلاست میشود. در نتيجه، سبب ترميم و طراوت پوست ميشود.

برای انجام ميکرودرم، ابتدا بايد پوست بيمار كاملا پاكسازي شود. سپس به مدت لازم، بر حسب نوع پوست بيمار و ضايعه اي كه قرار است ميکرودرم براي رفع آن انجام شود، سايش در جهات گوناگون و روي قسمتهاي متعدد انجام ميشود. بين 20 تا 30 دقيقه در صورت و حدود 20 دقيقه در گردن، براي انجام اين عمل زمان لازم است.

پس از پايان درمان، صورت را پاک كرده و بعد آن را شتسشو مي دهيم. بعد از اولين درمان, پوست شفاف و درخشنده مي شود. به تدريج در جلسات بعدي پوست نرمتر ولطيف تــر شده وجوانتر به نظر مي رسد و كم كم اين تغييرات بارزتر مي شود.

در ابتدا مانند اين است كه پوست در معرض آفتاب يا باد تند قرار گرفته و ممکن است همراه با گرفتگي و خشکي پوست باشد كه البته تمام اين حالات موقتي بوده و برطرف ميشود. به همين دليل بعد از “ميکرودرم ابريژن” بايد از مرطــوب كننده و ضدآفتاب استفاده كرد. در مواردي كه درمان برای لايه های عميق تر پوست انجام ميشود (مثل درمان آكنه يا درمان لك هاي صورت) بسته به ميزان حساسيت پوست، نوعي حالت قرمزي ايجاد مي كند كه معمولا ظرف چند ساعت بر طرف مي شود. ولي در پوست هاي حساس ممکن است مانند حالت يك آفتاب سوختگي، دو تا سه روز ادامه داشته و بعدا كاملا برطرف شود.

مهمترين موارد كاربرد ميكرودرم چيست؟

ميکرودرم ابريژن مي تواند با هدف افزايش شفافيت ودرخشندگي پوست به عنوان يك پيلينگ سطحي به كار رود. دراين حالت ميکرودرم ابريژن باعث تحريك افزايش گردش خون پوست شده و موجب مي شود پوست تميز ودرخشنده شود. يکي ديگر از موارد كاربرد اين روش، رفع چروكها و خطوط ريز ايجاد شده روي پوست (مانند خطوط ريز موجود درقسمتهاي خارجي چشم، گونه ها، پيشاني واطراف دهان) و كمك به ترميم پوست هاي پير شده است.

علاوه بر اين ميکرودرم قادر است آكنه و اثرات آن را بر طرف كند. در واقع “ميکرودرم ابريژن”منافذ پوستي را باز مي كند و موجب بهبـودي جوش هاي سرسياه و سر سفيد مي شود.

در بر طرف كردن لك هاي  صورت (كك ومك) و نقاط قهوه اي روي پوست و اسکارهاي خفيف از ديگر موارد كاربرد ميکرودرم است. ميکرودرم ابريژن براي پوست هاي چرب و جوشي بسيار توصيه مي شود.

در صورت بعضی از خانم ها و آقایان منافذ پوستی بزرگی دیده می شود آیا میکرودرم ابریژن می‌تواند کاری برای آنها بکند؟

باز شدن منافذ پوست یکی از مشکلات عمده در خانم ها و آقایان است یکی از راه‌های درمان این مشکل استفاده از میکرودرم ابریژن است پس از چند جلسه درمان به علت بافت سازی و محکم تر شدن پوست، منافذ پوستی نیز کوچک تر می شود.

يکي ديگر از كاربردهاي اين روش درمان و برطرف كردن جاي تاتو و خالکوبي است. خالکوبي هاي سطحي پوست را ميتوان باهمراهی لیزر های خاص برای پاک کردن تصاویر بد رنگ شده یا بد فرم  استفاده کرد. البته هر كدام از اين موارد كه به آنها اشاره میشود باید با روش خاص خودو  توسط يك پزشك(برحسب پوست بيمار و ناحيه مورد نظر)  انجام شود.

آيا از روش ميكرودرم ابريژن ميتوان براي درمان و ترميم جاي جوش ها و درمان منافذ پوستي هم استفاده كرد؟

اتفاقا ميکرودرم يکي از روش هاي درمان اين عارضه (باز شدن منافذ پوست) است كه يك مشکل پوستي شايع در بسياري از افراد به حساب مي آيد. پس از چند جلسه درمان، به علت بافت سازي و محکم تر شدن پوست، منافذ پوستي كوچكتر ميشود.

خیلی ها از جای جوش ها در صورت شان ناراضی اندکه به داروهای شیمیایی جواب نمی‌دهند ما ابریژن را در این راه نیز پیشنهاد می‌کنیم زیرا می‌توان برای رفع جای جوش از آن استفاده کرد فرورفتگی های ناشی از جوش های قبلی بر جای آکنه و جوش با میکرودرم ابریژن قابل رفع است. همچنین از میکرودرم ابریژن می‌توان در درمان جوش های اسکار آکنه و آبله مرغان نیز استفاده کرد البته جای جوش و اسکار ها نباید زیاد عمیق باشد و اغلب بر حسب نوع اسکار و محل و عمق آن به چند جلسه درمان هفتگی نیاز دارد در ترمیم جوشگاه های سوختگی نیز می توان از این روش استفاده کرد.

با “ميکرودرم ابريژن” ميتوان براي رفع جاي جوش ها و فرورفتگي هاي سطحی ناشي از جوشهاي قبلي نيز استفاده كرد. جوشگاه نبايد زياد عميق باشد و بر حسب نوع، محل و عمق آن، چند جلسه درمان هفتگي مورد نياز است.همراه با این روش می‌توان از لیزرهای جوانسازی بدون زخم استفاده کرد که نتیجه درمان را خیلی بهتر میکند.

آیا این روش لکه های پیری و حاملگی را از بین می‌برد؟

درباره لکه های پیری باید گفت که این لکه ها یا مربوط به آفتاب بوده یا در سنین بالا در پوست روشنی دیده می‌شود این لکه ها با میکرودرم ابریژن قابل درمان هستند.

اما مهم‌ترین اثر میکرودرم ابریژن که رنگ یا محو کردن لک های حاملگی است به خصوص اگر همزمان با آن از داروهای لکه بر استفاده شود بررسی اخیر که روی میکرودرم ابریژن انجام شده نشان دهنده افزایش ۲۰ برابری نفوذ ویتامین cپس از یک جلسه درمان است این اثر میکرودرم در لکه هایی که قبلاً با درمانهای ضد لک به نیافته‌اند مشهورتر است همچنین در درمان ترک های پوستی در زمان حاملگی یا چاقی و بلوغ می توان از این روش استفاده کرد که البته خیلی خوب به درمان پاسخ نمی دهد.

در صورت بعضی از خانم ها و آقایان منافذ پوستی بزرگی دیده می شود آیا میکرودرم ابریژن می‌تواند کاری برای آنها بکند؟ باز شدن منافذ پوست یکی از مشکلات عمده در خانم ها و آقایان است یکی از راه‌های درمان این مشکل استفاده از میکرودرم ابریژن است پس از چند جلسه درمان به علت بافت سازی و محکم تر شدن پوست، منافذ پوستی نیز کوچک تر می شود.

چروک های خیلی عمیق با این روش درمان نمی‌شود ولی قوام کلی پوست پس از چند جلسه بهتر خواهد شد و پوست شفاف تر محکم‌تر می‌شود پس در این روش سایش پوست  تغییر رنگ پوست دیده نمی‌شود به همراه این روش می‌توان از لیزرهای جوانسازی بدون زخم استفاده کرد که نتیجه درمان را خیلی بهتر میکند.

هرجلسه درمانی چقدر طول مي كشد؟

هرجلسه ميکرودرم ابريشن معمولا بين 30-15 دقيقه طول ميكشد وبراي رسيدن به نتايج مطلوب، بايد چندين جلسه ادامه يابد. معمولا 12-6 جلسه با فواصل 2-1 هفته لازم است البته فواصل درمان را می توان برحسب وضعیت بیمار تغییر داد و از هفته یکبار تا دو هفته یکبار فواصل را اضافه کرد.

روش کار میکرودرم ابریژن:

در ابتدا پوست تمیز شده  و چربی آن  کاملا پاک می‌شود و سپس به مدت لازم بر حسب نوع پوست و ضایعات  سایش در جهات گوناگون و روی قسمت های متعدد انجام می‌شود و حدود ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در صورت و ۲۰ دقیقه در پوست به طول می‌انجامد و این روش برای افراد شاغل بسیار مناسب است زیرا درمان بر حسب تمایل بیمار قابل تغییر است.

این دستگاه یک تئورى تکرارى است که با استفاده از دانه هاى کریستال یا الماس  ضربه هایى به پوست وارد مىکند. این ضربه ها به آسیب های سطحی یا عمقی در روی پوست و با به جریان دراوردن  کریستال ها و سرعت حرکت دست تکنسین و تعداد پالس یا عبور دستگاه روى پوست بستگی دارد که از طریق تحریک فیبروبلاست و تولید کلاژن باعث بهبود تدریجى پوست آسیب دیده مىشود.

کریستال ها داراى اندازه هاى مختلفى از جمله 100، 130 و 180 میکرون هستند. برخى محققان اعتقاد دارند که قطر بیشتر کریستال ها باعث عمق سایش بیشتر خواهد شد ولى این فرضیه هنوز اثبات نشده است. از جمله پارامترهایى که در میزان لایه بردارى مؤثر است، میزان مکش تنظیمى دستگاه و سرعت حرکت هندپیس بر روى پوست است.

مراقبت های بعد از انجام میکرودرم ابریژن:

پس از خاتمه درمان صورت پاک و سپس شسته می شود یک کرم قابض مثل اکسید دوزنگ یا کالامین به محل مالیده می‌شود.به جز مصرف ضدآفتاب مراقبت خاصی پس از درمان لازم نیست.

ساختار میکرودرم آبریژن و انواع آن:

بخش اصلى این دستگاه پمپ هوا جهت مکش و ایجاد خلاء است.پمپ مکنده در داخل یونیت اصلى قرار دارد( به همین علت نوع و قدرت مکش آن بسیار حائز اهمیت است. برخى از دستگاهها براى افزایش قدرت مکش از دو پمپ مکنده استفاده مىکنند. میزان مکش پمپ مکنده باید برحسب نوع تیپ پوستى و ضخامت آن و نوع ضایعه پوستى تنظیم شود.به طورى که در اطراف چشم ها کاهش و در ناحیه پیشانى افزایش یابد.دستگاه میکرودرم به دو نوع میکرودرم کریستالى و الماسى تقسیم بندى میشود که مزایاى مشابهى دارند ولى فرآیند کار در این دو نوع دستگاه متفاوت است.

میکرودرم ابریژن نوع کریستالى:

در طول درمان، پمپ هوا یا منبع هواى فشرده با دمیدن هوا در ظرف کریستالهاى تمیز از طریق لوله، کریستالها را به درون پروپ هندپیس( و سپس از طریق هندپیس کریستالها انرژى جنبشى را به سلولهاى رویى پوست منتقل مىکنند. کریستال ها و ذرات پوست خورده شده به طور همزمان از طریق همین پروب مکش مىشوند. کریستال هاى مورد استفاده به ظرف دوم در دستگاه فرستاده مىشوند که باید دور ریخته شوند. اگر پمپ وکیوم روشن شود، پودر کریستال از ظرف شماره 1 که ظرف پودر تمیز است به ظرف شماره 2 که پودر کثیف است منتقل مىشود. لازم به ذکر است که پودر انتقال یافته به ظرف دوم، قابلیت استفاده مجدد را ندارد.

کریستال کوراندومیا اکسید آلومینیوم(AL2O3)ترکیبى سفیدرنگ از آلومین و بوکسیت است که کریستال هاى آن داراى اشکالى نامنظم و چند وجهى است,لذا براى سایش پوست، بهترین انتخاب است. بر همین اساس حین جریان یافتن از سطح پوست، موجب ساییده شدن سطح پوست، البته با مقیاس میکرونى، مىشود. به طور معمول از کریستال هاى اکسید آلومینیوم

(کورودوم)استفاده مىشود، زیرا آنها تقریبا به اندازه الماس ها سخت هستند. اکسید منیزیم، بى کربنات سدیم (سودا)و حتى کریستال هاى کلرید سدیم (نمک) گاهى مورد استفاده قرار مىگیرند.

نکته: چون این روش به وسیله پودر که محیطى خشک است عمل لایه بردارى را انجام مىدهد اگر لایه بردارى از لایه اپیدرم به لایه درم برسد ذرات خون با پودر سایشى تشکیل کلات مىدهد و اجازه آسیب رساندن به پوست را نمی دهد.

میکرودرم ابریژن نوع الماسى:

میکرودرم الماسى روشى جدیدتر است که در آن از کریستال استفاده نمىشود. به جاى استفاده از کریستال براى پوست، یک پروب با نوك الماس محکم بر روى پوست قرار مىگیرد و نوك الماس پوست را خراش مىدهد. این مدل از دستگاه همانند نوع کریستالى، ذرات سرخ شده از طریق همین پروب را مکش مىکند. میزان مکش منفى این دستگاه باعث تماس مؤثر پروب بر روى پوست مىشود.

تذکر: بعضى افراد به علت حساسیت به اکسید آلومینیوم، این نوع میکرودرم را ترجیح مىدهند.

نکته:در این روش هدهاى دستگاه در ابعاد و اشکال مختلف و نیز میزان زبرى متفاوتى ارائه مىشوند و عمق لایه بردارى توسط فشار دست تنظیم مىشود و بدین صورت شرایط مختلف درمانى را به وجود می اورد.

نحوه نگهداشت دستگاه:

قبل از استفاده از دستگاه، روزانه میزان مکش دستگاه چک شود، اگر میزان مکش دستگاه کم باشد، دستگاه باید از نظر فنى چک شود.

(ابتدا باید مسیرها لوله هایى که به هندپیس وارد مىشود چک شوند.)

فیلترهاى دستگاه چک شود. (در صورت پرشدن ظرف وکیوم از کریستال هاى مصرف شده، ممکن است کریستال ها به سمت پمپ وکیوم جریان یابند و موجب خرابى آن شوند به منظور رفع این مشکل، یک فیلتر جهت جلوگیرى از جریان کریستال به سمت پمپ وکیوم تعیبیه شده است که باید به موقع تخلیه یا تعویض شود.)

 

عوارض جانبى:

عوارض جانبى این دستگاه شامل:درد، سوزش، حساسیت به نور و خشکى پوست است که بیماربعدازجلسه حتمًابایدازماسک و لوسیون استفاده کند. همچنین ممکن است در طول جلسه درمان، دانه هاى کریستال وارد چشم کاربر و بیمار شود که می بایست از عینک محافظ استفاده کنند.

موارد استفاده و منع استفاده دستگاه:

این دستگاه مناطق خشک پوست را نرمتر، صافتر و یکنواخت  تر مىکند و انواع مختلفى از پوست که شامل لکه هاى ناشى از سن یا حاملگى یا لک هاى پس از التهاب، منافذ بزرگ، و پوست مبتلا به آکنه و Stretch mark،منافذ بزرگ پوست، چین و چروك ظریف و..هستند،درمان مىشوند.این تکنیک عمًلابدون محدودیت است ولى براى کسانى که داراى مویرگ هاى شکننده، رزاسه فعال،ضایعات عروقى، آکنه گسترده، ضایعات وریدى، تبخال، زگیل، زخم، اگزما، پسوریازیس، جوش هاى تراوشدار و عفونت فعال و دیابت هستند توصیه نمىشود.

اشکال اصلى این روش این است که همیشه ممکن نیست نتایجى را که انتظارات بیمار را برآورده مىکند،حاصل شود با این حال، معمولاً با انتخاب بیمار مناسب مىتوان از این امر اجتناب کرد. در صورت استفاده نادرست از دستگاه ممکن است رنگ اصلى پوست  از دست برود.

تاریخچه میکرودرم ابریژن:

میکرودرم اَبریژن یک روش جوانسازى ساده، ایمن، غیرتهاجمى و غیرجراحى بوده که از طریق لایه بردارى سایشى پوست است. تاریخچه هاى طولانى دارد و براى اولین بار در سال 1985 در ایتالیا ابداع و مورد استفاده قرار گرفت. سپس در بیشتر کشورهای اروپایی به عنوان روش بدون عارضه جوانسازی استفاده شد و پس از آن در کشورهای دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفت.سپس در سال 1996 از طرف اداره غذا و دارو ایالت متحده تأیید شد.

FDA این دستگاه را از نوع کلاس 1 طبقه بندی کرده است. این دستگاه شامل یک فرآیند حلقه بسته است که از ویژگى سایشى براى جوان سازى پوست استفاده مىکند و توسط پزشک مجاز به استفاده است. براى استفاده از این دستگاه نیازى به بىهوشى نیست و ازآنجاکه این دستگاه در هر دو لایه بیرونى پوست به نام اپیدرم( و همچنین لایه عمیق پوست (درمیس) کاربرد دارد و یک روش جوان سازى و آرایشى محبوب به حساب مى اید.

((شما عزیزان میتوانید در مجموعه های سروتونین زیبایی و طراوت و شادابی پوست خودرا به دست پزشکان متخصص و حاذق ما بسپارید و از نتیجه ی حاصل از کار شگف زده شوید.))

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *